Türk Mutfağında Yemek Kültürü

Türk Mutfağında Yemek Kültürü
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Türk Mutfağında Yemek Kültürü

Yemek kültürü yaşanılan coğrafyaya, kültüre, tarihe ve tabi ki ekonomiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Türk yemek kültürü de kendi içerisinde değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin; Karadeniz mutfağı ile İç Anadolu mutfağı birbirinden farklıdır. Bunun nedeni ise bulundukları bölgelerin toprak verimliliği ya da koşulların hangi meyve-sebze üretimi için uygun olduğu gibi sebeplerde olabilmektedir. Bu farklılıklar tam olarak da Türk mutfak kültüründe yemek çeşitliliğine fayda sağlamaktadır.

Eski bir geçmişe sahip olan Türk yemek kültürünün diğer kültürler ile de etkileşimleri olmuştur. Örneğin; Balkan ve Ortadoğu mutfak kültürü ile arasında etkileşimler sağlanmıştır. Buda yemek kültürü zenginliğinde etkisi olmuştur.

Türk Yemek Kültürünün Yıllar İçerisindeki Gelişimi

Tarihi geçmişi 10. ve 11. yüzyıla dayanan Türk mutfağının yemek kültürü sahip olduğu fırsatlardan ve imkanlardan yaralanarak kendi içerisinde çokça gelişim ve çeşitlilik göstermiştir. Asya ve Anadolu’nun sunduğu verimli topraklar ve bu toprakların sunduğu çeşitli ürünler, diğer kültürler ile yapılan etkileşimler, Osmanlı ve Selçukluların yaptığı yeni tatlar gibi birçok etken tür yemek kültürünün gelişimindeki en önemli yoldur. Bu çeşitliliği sebze ve meyvelerin yanında hayvansal ürünler olan et, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde arttırmaktadır.

Türk yemek kültüründe sebze ve meyvelerin yeri kadar hayvansal ürünlerin de yeri çok büyüktür. Etli yemekler oldukça fazladır ve yemeklerde vazgeçilmezlerden birisidir. Bunun yanından süt ürünleri de çokça tercih edilen besinlerdendir. Bu ürünler yoğurt, kaymak, çökelek, tereyağı, peynir gibi besinlerdir.

Türk Yemek Kültüründe İslamiyet’in Etkileri

İslamiyet ile tanışması ile birlikte Türkler yemek kültürlerinde gelenekler ve belli kurallar oluşturulmuştur. Örneğin; dinimizce yenilmesi haram sayılan domuz eti, tek tırnaklı hayvanlar olan katır, eşek gibi hayvanların etleri ya da sütleri Türk mutfağında yer almamaktadır. İslamiyet ile birlikte Türk yemek kültürü Arap mutfağının etkileri de oluşmuştur. Özellikle yemeklerinin baharatlı ve acı olması konusunda fazlasıyla etkilenilmiştir.

Osmanlı’nın gösterdiği gelişim ile birlikte yemek kültüründe de farklılıklar gösterilmiştir. Örneğin; 15. yüzyılla birlikte yemek çeşitliliği az, 16. yüzyılda ise Türk yemek kültürü oldukça zengin ve en ihtişamlı zamanlarını yaşamıştır. Bunun devamında ise 17. Ve 18. yüzyılda 16. yüzyılda olduğu gibi görkemli bir şekilde devam etmiştir. Ancak ne yazık ki 19. yüzyılda aynı görkem devam etmemektedir. Bunun sebebi ise Osmanlı’nın içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdır. Aynı zamanda bu yüzyılda Avrupa yemek kültüründen de etkilenmiştir. Bununla birlikte yemekler masada yenmeye başlanmıştır.

1453 yılında İstanbul’un fethedilmesi ile Osmanlı mutfağına farklı olarak deniz mahsullerinin kullanımı artmıştır. İlk defa uygulanan yemek kuralları da oluşturulmuştur. Yemekler sade ve doyurucu olmaydı. Saray çalışanlarına da verilen yemekler ise yoğurt, baklava, yoğurt çorbası gibi yemeklerdir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.