Teknoloji’nin Yararları Nelerdir?

Teknoloji’nin Yararları Nelerdir?
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Günümüzde teknoloji çok hızlı ve geniş bir kapsan da büyüyen bir ağ haline gelmiştir. Teknolojinin bu kadar gelişmesinden dolayı insan gücü anlamında gerek duyulan ihtiyaçlar oldukça azalmıştır. Artık çoğu insan işlerini çaba harcamadan kendini yormadan yapabiliyor. Bu yapabilme olgusuna ise gelişen teknoloji ile sahip oluyoruz. 

Evet, teknolojinin bize zararları olmuyor mu diye soracak olursak tabi ki oluyor. Ama bunun yanında sağladığı kolaylıkları ve birbirinden farklı faydaları da saymadan geçemeyeceğiz. İnsan teknolojini sağladığı bu kolaylığı kullandıkça üretkenlik anlamında yeni bilgi ve tecrübe edindikçe teknoloji şu an bulunduğu noktadan çok daha üst seviyelere çıkmaktadır.

Teknolojinin İnsanlara Sağladığı Faydalar

  • Zaman artık tamamen bizim kontrolümüzde 
  • Uzak dediğimiz hasret çektiğimiz ne varsa artık bizlere daha yakın ve ulaşılabilir halde
  • Aranılan bir bilgi neredeyse bir tık sesinin ardında 
  • Engelsiz bir şekilde yaşam kalitesi olumlu anlamda etkilendi

Birkaç madde ile sizlere bahsettiğimiz yararlar tabi ki burada bitmemektedir. Yapay zekâ denile bir kavram teknolojinin gelişmesi ile karşımıza çıkmıştır. Neredeyse insan beyninin düşünce yapısına yakın ve belirli noktalarda kendi kararlarını verebilecek konumda olan bir teknolojiden bahsediyoruz. Kulağa çok enteresan ve korku verici gelse de bu aslında gelinebilecek en iyi noktalardan biridir. İnsanın kendi bünyesi dışında onun hayatını kolaylaştıracak, kendisi için en iyisi olabilecek kararları verebilecek bir ürün ortaya çıkarmaktadır.

Teknolojinin insan hayatımızda çoğu problemi çözmesi tabi ki de şaşırılacak bir konu değildir. Örnek verecek olursak yabancı bir ülke de hiç bilmediğiniz bir dil ile karşı karşıya kaldınız ve kendinizi ifade etmeniz gerekecek bir durumda yanınızda bulundurduğunuz teknolojik aletler ile o dil hakkındaki her şeye ulaşıp istenilen durumlarda yaşanabilecek zorluklardan kaçınılarak sorunlara pratik bir çözüm oluşturmaktadır.

Özellikle sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler çoğu insan için umut ışığı yaktıracak dereceye gelmektedir. Eski zamanlarda teknolojinin belki de var olmadığı zamanlarda yaşanılan hastalıklar sonucu ulaşılamayan bilgi ve elde edilemeyen teknolojik imkânlar insan sağlığını olumsuz etkilemiştir. Günümüzde baktığımız da çaresi olmadığı düşünülen çoğu hastalık gelişmiş teknoloji ve parlak zihinler ile birleşince yeniden bir doğuş meydana getirmektedir.

Sözün özü ise teknoloji doğru kullanıldığı takdirde bizleri her zaman bir adım ileriye götürecektir.

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.