NFT nedir? Ne işe yarar?

NFT nedir? Ne işe yarar?
Arkadaşına Gönder/Paylaş

NFT yani non-fungible token Türkçesiyle değiştirilemez token (jeton), blok zinciri teknolojisinde doğrulanabilen dijital varlıklara verilen isimdir. Bu varlık her şey olabilir. Örneğin bir sanat eseri, müzik veya benzersiz avatarlar gibi oyun içi varlıklar NFT olarak dijitalleştirilebilir.

NFT’lerin mantığını basitçe anlatmak gerekirse şunu söyleyebiliriz: Bir şey, 10 TL’lik banknot gibi takas edilebilir olduğunda, diğer herhangi bir 10 TL’lik banknotla eşdeğerdir ve dolayısıyla değiştirilebilir. Buna karşılık, takas edilemeyen bir token, başka herhangi bir NFT ile değiştirilemeyen dijital biçimde benzersiz bir varlıktır. Bu, her NFT’nin ‘türünün tek örneği’ olduğu anlamına gelir. NFT’ler, satıcıdan alıcıya işlemi doğrulayan dijital bir iz oluşturan blok zinciri teknolojisi kullanılarak sahibinden diğerine aktarılır. Bu, alıcının (yeni sahip) benzersiz sahiplik haklarını kodlar.

Fiziksel dünyadaki karşılığı, özgünlüğünü doğrulayan bir sahiplik sertifikasına sahip olabileceğiniz bir sanat eseri gibi benzersiz bir tahsil edilebilir varlık olacaktır. Blok zinciri teknolojisine sahip NFT, sahiplik sertifikalarına olan ihtiyacın yerini alıyor. Eşsiz bir fiziksel varlık için dijital sahiplik sertifikası oluşturmak amacıyla blok zinciri teknolojisini kullanan bazı NFT’ler de var. Günümüzde tapuların, kimlik kartlarının bile NFT haline getirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülüyor.

NFT’ler, 2014’ten beri var olmalarına rağmen 2021’de popüler bir yatırım haline geldi. Kripto para yatırımları daha fazla tanındıkça, NFT gibi teknolojiler de hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

NFT’ler, OpenSea gibi çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla pazarlanır ve dağıtılır. Yatırımcılar, satın alım için tıpkı alışveriş yapar gibi bu online pazaryerlerinde gezebilir. Dijital varlığı satın almak ve kripto paraları tutan kripto para cüzdanına bağlı piyasada bir hesap oluşturmak için kripto para birimine sahip olmak gerekir. Ama günümüzde kredi kartıyla da NFT satışları yapılabilmektedir.

En yaygın blok zinciri NFT’leri, Ethereum ERC-20’yi kullanır. ERC-20, blok zincirinin Ethereum blok zincirinde akıllı bir sözleşme yapmak için kullandığı şeydir. NFT’ler ayrıca Polygon, Avalanche, Binance Smart Chain ve Solana gibi ağlarda da üretilip satılabilmektedir.

NFT’ler sanatçılara, şirketlere ve ünlülere varlıklarından para kazanmaları için yeni bir kapı açtı. Sanatçılar, yeni bir yatırımcıya ya da koleksiyoncuya pazarlamak için bir dijital varlık kütüphanesi oluşturabilir. Bazı NFT’ler binlerce, hatta milyonlarca dolara satılıyor.

Teknik olarak, herhangi bir dijital dosya, bir pazar yerinde bir NFT oluşturmak için kullanılabilir. Ancak, bir NFT ticaret sitesi kullanıyorsanız, bu pazar tarafından desteklenen JPEG gibi dosya biçimleriyle sınırlandırılırsınız. Eğer bilginiz varsa diğer bir seçenek olarak kendi akıllı sözleşmenizi yazmak ve onu bir blok zincirine dağıtmak, ardından kendi tokenlerinizi basmak gibi bir yol da izlemeniz mümkün.

Günümüzde NFT’lerin en yaygın örneği dijital sanat eseri olsa da, pek çok şey olabilir. GIF’ler, şarkılar, videolar, tweet’ler, oyunlar için dijital görünümler vs gibi. Tıpkı fiziksel bir tablonun, türünün tek örneği bir plaketin veya yalnızca bir kopyasına sahip olduğunuz bir şiirin sahibi olabileceğiniz gibi, o ürünün sahibi olarak blok zincirine kaydedilirsiniz.

NFT’leri Nereden Satın Alabilirim?

Yani elinizde bir miktar Ethereum (veya NFT’ler için başka bir kripto para birimi) var fakat satın alımı nereden yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bunun için birçok pazaryeri ve ağ mevcut ama en popüler olan günümüzde OpenSea’dir. Haberlerde göreceğiniz NFT’lerin çoğunun yüklendiği ve satın alındığı yer burasıdır. Aynı zamanda en çok destek ve düzenlemeye sahip platformlardan biridir.

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.