Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Son zamanlarda herkesin dilinde olan en önemli konulardan birisi metaverse kavramıdır. Peki nedir metaverse? Hayatımızı nasıl değiştirebilir? Gelin bu yazımızda bu önemli konuya birlikte odaklanalım.

Mark Zuckerberg’in yakın zamanda Facebook şirketinin adını Meta olarak değiştirmesinin ardından, hepimiz metaverse konusunu konuşmaya başaldık. Halbuki metaverse uzun zamandır hayatımızda olan bir teknoloji.  Kısacası  metaverse yeni bir kelime olmadığı gibi Zuckerberg tarafından da icat edilmedi. Metaverse, “meta”  ile verse yani “evren” kelimesini birleştiren bir portmantodur ve genellikle sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle erişilen sanal bir evreni tanımlamak için kullanılır.

Kavram ilk olarak 1992 yılında bilim kurgu romancısı Neal Stephenson tarafından Snow Crash (Türkçe’ye çevrildiği adıyla Parazit) adlı eserinde ortaya çıktı. Romanda karakterler, kendilerinin sanal temsilleri olan avatarları aracılığıyla metaverse’e girerler. Metaverse’te avatarlar gerçekliği aşabilir ve bir VR dünyasına girebilir, ancak Stephenson’ın romanında metaverse kasvetli, distopik ve kurumsal açgözlülükle beslenen bir dünyadan kaçış olarak nitelendirilmişti. Fakat yine de metaverse evreni de distopikti.

O zamandan bu yana, kelimenin popülaritesi özellikle oyun alanında arttı. Second Life gibi oyunlarla hayatımıza girmeye başladı.

Metaverse Ne İşe Yarar?

Metaverse, dijital teknolojileri fiziksel dünyayla bir araya getirdiğinizde gerçekleşen, iş, eğlence ve aradaki her şeyi kapsayan etkileşimli ve sürükleyici deneyimlerin yolunu açan bağlamsal bir varış noktası olarak tanımlanmaktadır.  Günümüzde en çok tartışılan konu metaverse’ün hayatımızda nasıl değişiklere yol açacağıdır.

Metaverse iş yapma, arkadaşlarımızı ziyaret etme, alışveriş yapma ve ağ kurma şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu söyleniyor, ancak henüz teorik bir kavramın ötesinde tam olarak mevcut değil. Meta Oculus gözlükleri ve Horizon gibi uygulamalarla bu sistemi tam olarak hayatımıza sokmaya çalışıyor. Ama metaverse’ün bütün olarak oluşması için uzun bir süre daha gerekecek gibi.

Peki önümüzdeki yıllarda neler olabilir?

Üç boyutlu dünyalar ve fiziksel gerçeklik arasındaki etkileşimden sosyal deneyimlerin yaratılması ve inşa edilmesi

AR/VR üzerine genişletilmiş gerçeklikler

Sanal dünyanın gerçek hayattan ayırt edilemeyen yönleri

Coğrafyaya göre değil, ideoloji ve kültüre bağlı toplulukların inşası

Kullanıcıların sürükleyici ve etkileşimli deneyimler için ödeme yapma istekliliği, yeni pazarlar, gelir kaynakları ve işlerin önünü açıyor.

Mülk işlemleri ki bunlar da NFT ekonomisi tarafından yönlendiriliyor (Başka bir yazımızda NFT konusuna da değindik.)

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.