Hipertansiyon, Tuz ve Potasyum İlişkisi

Hipertansiyon, Tuz ve Potasyum İlişkisi
Arkadaşına Gönder/Paylaş

🔥Hipertansiyon hastalığının bir çok değişkeni vardır. Burada hastalığın oluşma mantığını ne kadar iyi anlarsak çözüm de o derecede kalıcı olur. Hipertansiyonda esas etki eden nedenlere genel olarak bakacak olursak birincisi, renin-anjiotensin-aldesteron hormon sistemindeki değişiklikler, damar içi sıvının fazla olması ve damar sertliği olarak özetlenebilir. Dolayısıyla bu nedenlere yönelik önlem almak akılcı olacaktır.
Burada önlem alabileceğimiz, bizim irademize bakan, bedava olan en kolay yöntem tuzu çok çok azaltmaktır. Tuzu azalttığımız zaman damar içindeki olması gereken sıvıyı da kontrol altında tutmuş olup tansiyon kontrolünü çok daha kolay sağlayabiliriz. Ortalama tuz tüketimi 4-6 gr olması gerekirken Türkiye’de ortalama tuz tüketimi 16-18 gramdır.


🔥Hem tuz tüketelim hem de ilaç kullanalım olmaz mı diyorsanız ben de kendinizi kandırırsınız derim. Bir ilaç yetmez, iki ilaç başlanır oda yetmez tansiyon kontrolü bir türlü sağlanamaz.
🔥Potasyum miktarı fazla olan besinlerden tüketmek hipertansiyon kontrolünde önemli yeri vardır. Potasyum güçlü damar genişletici özelliği olan bir elementtir. Potasyumun tuz duyarlılığını da azalttığı çalışmalarda gösterilmiştir. Potasyumdan zengin bir beslenme ile tansiyon daha kolay kontrol altına alınabilir.
🔥Peki hangi besinlerde potasyum fazladır? Kuru incir,Kurutulmuş mevveler, Kuruyemişler,Avokado,Tahıl kepekleri, Ispanak, Domates, Brokoli, Kabak, Pancar, Havuç, Karnabahar,Armut, Muz, Kivi, Portakal, Mango potasyumdan zengin bazı besinlerdir. Öğünlerinize yeteri kadar potasyumdan zengin besinler ekleyebilirsiniz.

🔥Özetle hipertansiyon hastasıysanız; hayatınıza egzersiz ekleyin, stresi yönetin, tuzu olabildiğince azaltın, suyu susadıkça için, öğünlerinize abartmadan potasyumdan zengin besinler ekleyebilirsiniz.
🔥Şifa uzakta değil…

Sağlıcakla kalın…🌿
#hipertansiyon#tuz#potasyum#sagliklibeslenme

Uzm.Dr. Ekrem DUTOĞLU

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.