Ekstrem Spor Dalları Nelerdir? Nerede Yapılır?

Ekstrem Spor Dalları Nelerdir? Nerede Yapılır?
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Ekstrem spor, çoğu insanın hoşuna giden ancak denemekten çekindiği bir spor türüdür. Özellikle yapılan sporlarda oluşabilecek kazalardan dolayı adrenalin seviyesini üst seviyelere çıkaran sporlara oluşan ön yargı bir hayli fazladır. Cesaret edemeyen kadar bu sporu tutkuyla yapanlarda var elbette ki. Ekstrem anlamında en çok tercih edilen sporlara beraber bir göz atalım.

Yamaç Paraşütü 🪂

Hava sporlarına ilgi duyan ve yükseklik korkusu olmayıp, aynı zamanda yükseklik korkusunu yenmek için içsel bir meydan okuma için yapılan bir numaralı spor dalıdır. 1980’li yıllarda yapılmaya başlanan bu spor günümüzde daha profesyonel ve güvenlik açısından daha geniş kapsamlı yapılan bir spor haline gelmiştir. Bu sporu yapılabileceğiniz en iyi yerler; Güney Kore – Danyang, İsviçre – Wengen ve özellikle ülkemizde yer alan Fethiye – Ölü Deniz başlıca yamaç paraşütü yapabileceğiniz yerlerdir.

Bungee Jumping 🏗️

Adrenalin seviyenizi en üst seviyelere çıkaracak bir diğer spor dalı ise Bungee Jumping olmaktadır. Yapılan serbest düşme eyleminden hemen sonra esnek haldeki halatların etkisinden dolayı yavaşlayarak tekrardan yukarı doğru uzanan bir ivme hareketi ile yapılan eşsiz bir spor dalı hali gelmektedir. 1979 yılında Oxford Üniversitesi üyelerinin yaparak ve devamlı hale gelmesinden dolayı büyük bir ilgi oluşturan bu spor bu şekilde günümüze kadar gelmiştir. Bungee Jumping yapabileceğiniz yerler arasında başlıca Newis ve Kawarau Köprüsü ve Avrupa Köprüsü bu spor için gayet uygun yerlerdir.

Skydiving 🛩️

İşte tam olarak kendinizi bir kuş edası ile göklerden süzülerek inebileceğiniz sporlardan biri olan skydiving tekli veya grup halinde kendinizi yaklaşık olarak 10.000 feet yükseklikten aşağıya bıraktığınız ve özgür hissedebileceğiniz bir spor dalı olarak günümüzde çok fazla ilgi gören sporlar arasındadır. Bu sporu yapabileceğiniz en doğru yer İsviçre Alp Dağları olmaktadır.

Wingsuit 🦸

Hava sporlarından ve özgür hissetmekten bahsetmişken tehlikenin ve havadaki hızlanmanın bir o kadar önemli olduğu Wingsuit’i unutmak asla olmaz. Gerçek anlamda kanatlara sahip olduğunuzu düşündüren ve göz açıp kapayıncaya kadar binlerce metre yol kat edebileceğiniz bu spor iliklerinize kadar sizi heyecan içerisinde bırakacak ve bir nebze korku ile bu duyguları destekleyecektir. Bu sporu da yapabileceğiniz bizlerin size önerebileceği en yerler arasında ise California – Elsinore Nehri ve Norveç – Stryn olmaktadır.

Rafting 🛶

Güçlü ve gücünü hissettiren sizi tek hareketi ile devirebilecek aynı zamanda tehlike anlamında üst sıralarda yer alan Rafting hırçın nehirlerde akıntıyla beraber verilen mücadele ve ekip çalışmasının bir numaraları örneği olan spor dalı arasında bulunmaktadır. Bir botun üzerinde 6-8 kişi aralığında bir ekiple şiddetli bir akıntıya karşı yapılan mücadele sizlere asla pes etmemeyi öğreten yegâne sporlar arasındandır. Bu sporu yapabileceğiniz yerler arasında ise Kosta Rika ve Ottowa Nehri yer almaktadır.

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.