Çözüm Odaklılık

Çözüm Odaklılık
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Çözüm Odaklılık


🔥Problem anlanmaya ihtiyaç duyar ve temel sorusu ‘’neden?’’ dir. Çözüm ise yeni dinamikler kurmaya ihtiyaç duyar esas sorusu ‘’ne yapabiliriz’’dir. Bizim burada herhangi bir durum karşısında uygun bir pozisyon almamız gerekecektir. Problem tarafında olup nedenlerde boğulacağız mı yoksa çözüm dinamiklerini planlayıp ne yapabilirizi mi seçeceğiz?


🔥Burada tabiki neden analizi yapmak makul olacaktır fakat burada probleme yaklaşım tarzı çözüm amaçlı olmalıdır, olması gereken düşülen hataları tespit ederek çözümcül planlamalar yapılmalıdır. Esas odaklanması gerekilen problemde boğulmamak, gerçekçi bir yaklaşımla değerlendirme yapıp çözüm planlamasını yapmaya çalışmak en makulüdür.

🔥Dünyada her şey çözüm odaklıdır. Bir yerde problemde boğulma varsa orada insan vardır. Problem olan durumlarda insan olmazsa bir şekilde çözüm olur. Yani problemi insan üretiyor demek istiyorum. Bakın bir tohuma toprağa düşer, canlanması için suya ihtiyaç vardır, havaya ihtiyaç vardır, toprağa ihtiyaç vardır, bunların her birisine aynı zamanda ihtiyaç vardır. Toprağa düşen tohumun fıtratında çözümcül olarak filizlenme vardır, ormanda yeşillenme arzusu… Kainat çözüm üzerine kuruludur, problem üzerine değil bize düşen sadece bu muhteşem düzeni anlayıp çözümcül olarak sistemin bir parçası olmaya çalışmaktır.

🔥Ne yapabiliriz sihirli bir sorudur yeter ki aklımıza gelsin. Bazen olayların bizde oluşturduğu etkiyle bu sihirli soru aklımıza gelmiyor, neden, nedenlerde boğulup kalıyoruz. Bunun için çokça alıştırma yaparak problem olduğu durumlarda derin nefes alıp ne yapabilirizi düşünmek hayatımızı çok ciddi kolaylaştıracak.

🔥Ne demiştik kainat çözüm üzerine kurulmuştur, bizimde bu çözüm sistemine katkıda bulunmamız dileğiyle…

Uzm.Dr.Ekrem Dutoğlu


#çözüm#çözümodaklı#çözümodaklıterapi

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.