Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Ebeveynlerin hepsi genellikle aynı sorunlardan şikayetçi. Çocuklarının kitap okumaması, tablet ya da televizyon karşısında bütün vakitlerini harcaması. Haksızda sayılmazlar.

Gelişen teknoloji ile birlikte telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve tabi ki telefonlar oldukça ilgi çekici hal aldılar. Elbette ki teknoloji güzel bir şey ancak doğru ve gerektiği kadar kullanıldığı takdirde. Çocuklarınız oyunda oynamalı televizyonda izlemeli ve en önemli aktivitelerden birisi kitap okumalı. Ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biriside budur. “çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabilirim?” işte tam olarak da bu yazımızda bu sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap okumak özellikle küçük yaştaki çocuklar için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu alışkanlık çok küçük yaşlarda onlara aşılanmalı. Nasıl mı?

    ●Bir saat belirleyin örneğin akşamları, her gün aynı saatte çocuğunuza kitap okuyun.

    ●Çocuğunuza kitap okuyabilmesi için sakin, dikkatinin dağılmayacağı bir okuma alanı oluşturun ve bu alanın aynı zamanda teknolojik aletlerin göz önünde olmadığı bir alan olması önemli bir etkendir.

    ●Küçük bir kütüphane oluşturun ve sürekli oyuncak almak yerine sevdikleri ve dikkatlerini çeken çizgi romanlar alın.

    ●Çocuklarınız için en iyi rol model ebeveynleridir. Bu nedenle sizde televizyon ve telefon karşısında geçirdiğiniz vakti kısalmalı ve kitap okuyup çocuğunuza örnek olmalısınız.

    ●Ebeveynler kadar öğretmenlerde çocukları kitap okuma alışkanlığını aşılanmalılar. Birlikte kitap fuarına gidebilir, okuma saatleri yapabilirler.

    ●Tabi ki bütün bu kitap okumayı alıştırma süreci çocuğunuzu sıkmadan ve zorlamadan olmalı. Aksi takdirde çocuğunuz kitap okumaktan uzaklaşabilir ve bu onun için kabusa dönüşebilir.

Dikkat Dağınıklığı Olan Bir Çocukta Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Dikkat dağınıklığı, herhangi bir olaya veya konuya uzun vadeli odaklanamamaktır. Dikkati çok çabuk dağılır ve toparlaması da zordur. Kitap okurken birkaç sayfadan fazlasına da gidemezler. Bu şekilde dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklarda kitap okuma alışkanlığı biraz daha zor oluşmaktadır. Bu nedenle kitap tercihlerini onların isteklerine bırakın dilediği kitabı okusunlar. Bazen siz onlara kitap okuyun ve okuduğunuz kitap hakkında sorular sorunuz. Çok kalın kitaplar olmamasına dikkat etmekle birlikte okuma sürelerini kısa tutmalısınız en başında. Daha sonra kademeli olarak bu süreyi uzatabilirsiniz.

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.