Android telefonlarda antivirüs uygulaması kullanmak gerekir mi?

Android telefonlarda antivirüs uygulaması kullanmak gerekir mi?
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Akıllı telefonların büyük çoğunluğu Android işletim sistemini temel unsur olarak almaktadır. Hatta bununla birlikte tabletler ve farklı ürünlerde bu sistemi kullanmaktadır. Ancak kullanıcılar yıllardır veri güvenliğini sağlamak için antivürüs uygulamalarına kayıyor. Peki Android telefonlar antivürüs programları olmadan da kullanılabilir mi?

Android işletim sistemi çok büyük bir kitleye sahiptir. Tabii durumun bu şekilde olması onu siber saldırılarla karşı karşıya bırakma problemlerini de ortaya çıkartıyor. Bazı anlamsız reklamlar, farklı yollarla gelen bildirimler gibi zarar veren yazılımlar kullanıcıyı hedef almaktadır. İşte bu nedenle çok sayıda kişi de antivürüs programlarına ihtiyacı duyduklarını sanar. Ancak durum sanıldığı gibi değildir.

Google’ın yerleşik korumaları antivürüs programlarına olan talepleri minimuma indiriyor.

Bilindiği gibi Google, Android işletim sistemini her açıdan sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor. Daha kullanıcı odaklı bir yazılım üstünde çalışma sağlayan üretici, aynı zamanda güvenlik anlamında da seviyeyi üst düzeyde tutuyor.

Şu anda akıllı telefonların büyük bir çoğunluğunda Google’ın yerleşik koruma hizmetleri yer almaktadır. Bu, GMS (Google Mobil Hizmetleri)’ni barındıran telefonlarda kötü amaçlı yazılım (Google Play Protect) korumasını içerir.

Google yukarıdaki yazılımlara alternatif olarak aynı zamanda Android cihazların olası bir duruma karşı önlem alabilmesi için aylık Android güvenlik yamalarını da güncellemelerle birlikte sunuyor.

Google Play Koruması

Google’ın sunduğu bu Play Protect, Android 8.0 sisteminden bu yana piyasada yer almaktadır ve şu an için Google Play Hizmetlerinin 11 ya da daha üstü versiyonlarına sahip kişilere yerleşik olarak geliyor. Bu, başka bir deyişle önceden yüklenmiş antivürüs olarak da düşünülebilir.

Aylık Güvenlik Güncellemeleri

Play Protect, uygulamalara düşen kötü amaçlı yazılımları takip ederken, aylık güvenlik güncellemeleri ise; Linux çekirdeği, AOSP ve işlemciler üzerinde tespit edilen güvenlik açıklarını gidermektedir. Google bu yamaları yayınlıyor ve cihazları üretenler de bunu göz önünde bulundurarak akıllı telefonlarına güncelleme ile beraber sunuyor.

Android antivürüs programlarına ihtiyacı duyuyor mu?

Yukarıda belirtilen tüm açıklamalar ele alındığı zaman Android sistemli cihazların antivürüs programına ihtiyacı bulunmadığı görünüyor. Çünkü genellikle kullanıcılar; reklam, çeşitli bildirimler ve kötü amaçlı yazılımlar alıyor. Google ise yukarıda belirtilen platformlar ile bu tür yazılımların önüne geçiyor. Haliyle güncel bir cihaz kullanıyorsanız antivürüs programlarına çok da gerek duymayacaksınız. Ancak eski ve güvenlik güncellemeleri bulunmayan yoksun bir cihazınız var ise mutlaka popüler uygulamalardan bir kaç tanesini indirmeniz gerekir. Tabii bunların bellek ve pil tüketimini arttıracağını da söylemekte fayda var.

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.