Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı
Arkadaşına Gönder/Paylaş

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığınız adına yaptığınız bakımlar sadece dişleriniz ya da diş etlerinizin sağlığı ile bitmiyor. Ağız ve dişleriniz için düzenli yapılması gereken bakımları, kontrolleri yapmadığınız takdirde diş çürümesi, dişeti çekilmesi, diş aşınması gibi birçok sorun ortaya çıkabildiği gibi bundan vücudunuzda olumsuz yönde etkilenip çeşitli hastalıklar, rahatsızlar meydana gelebilir. Bu nedenle küçük yaştan itibaren ağız ve diş sağlığınız için gerekli bakımlar ve kontroller yapılmalıdır.

Dişlerde Çürükler Neden Oluşur?

Diş çürümesi sert tabaka olan minenin, altındaki dentinin ve kimi zaman ise köklerin yüzeyini örten dokunun yıkılmasıdır. Dişlere gerekli bakımlar ve kontroller yapılması şarttır. Yapılmadığı takdirde bakteriler daha da çoğalır ve dişlerinizde delikler oluştururlar. 

Dişlerin çürümesinin sebepleri; düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi ile arada kalan yemek kalıntılarını temizlememek, sigara kullanmak, asitli ve şekerli besinler tüketmek gibi sebeplerdir. Bu besinlerin kalıntıları ile bakteriler beslenerek asitler üretirler ve mineyi eriterek oyuklar ve çürükler oluştururlar.

Dişeti Çekilmesi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Dişeti çekilmesi, dişi saran etin belirli sebeplerden dolayı geri çekilip yerini değiştirmesidir. Buna sebepler ise dişlerde oluşan diş taşlarının temizlenmemesi ve çeşitli diş hastalıklarıdır. Gerekli önlemler ve gerekli doktor kontrolleri yapılmadığı sürece de dişeti çekilmesi sonunda dişlerinizi kaybedebilirsiniz.

Dişeti Hastalıkları (Periodontal Hastalıklar)

Periodontal iltihabi hastalıklardır. Bu hastalık dişleri ve dişetinin dokusunu etkilemektedir. İlk evresi gingivitistir. Bu evrede dişetlerinde kanama, kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler oluşur. Eğer gerekli önlemler alınıp tedavisi yapılmaz ise diğer evre olan periodontitis meydana gelir. Bu rahatsızlık çene kemiğine kadar zarar verebilir ve hatta daha da ilerlerse dişler çekilmek durumunda kalınabilir. 

Diş Hassasiyeti Nedir ve Neler Sebep Olur?

Dişeti hassasiyeti diş minesinin aşınmasın sonucunda ya da dişeti çekilmesi gibi rahatsızlıklar sonucunda dentinin meydana çıkmasıyla ortaya çıkar. Bu durum genellikle 20-50 yaşları arasında görülür. Soğuk içecekler içtiğinizde uyarıcılar hassas bölgeleri uyarır ve kısa süreli bir sızı hissiniz olur.

Hassasiyetin diğer sebepleri ise dişlerin çok sert diş fırçaları ile fırçalanması ve dişlerin çok sert fırçalanması. Bu dişlerinizi daha temiz bir hale getirmez tam tersi dişlerinizde hassasiyet oluşumuna sebep olur.

Diş İpi: Dişler arasında kalan kalıntıların temizlenmesinde yararlı olduğu için kalıntıların ağızda oluşturacağı kötü kokuya da engel olmuş olur.

Diş Fırçası: Dişlerde oluşan ya da oluşacak plakların önüne geçilmesini, dişlerde kalan yemek kalıntılarını temizlenmesini sağlar.

Diş Macunu: Dişlerde oluşan plakları ve bakterileri temizler. Aynı zamanda bazı diş macunları içerisinde bulundurdukları materyal sayesinde diş çürümesine de engel olmaktadır.

YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaş.